23-04-202311:42

Все, що Ви можете створити своєю працею та творчістю – є авторським правом.

   Сьогодні Всесвітній день книг та авторського права. Це день не лише тих, хто займається видавничою чи бібліотечною діяльністю, а й кожного, хто просто любить почитати хорошу книгу за чашкою смачного напою зі смаколиками. ​
   #Центральнаюстиція наголошує на важливості авторських прав для захисту творців та їх інтелектуальної власності.
 
   Підготували для вас важливий лонгрід щодо авторського права та його захисту: Все, що Ви можете створити своєю працею та творчістю – є авторським правом.
 
   Відтак, при створенні будь-якого твору, кожен, незважаючи на вік, стать, расу, колір шкіри тощо, має можливість захищати своє авторське право згідно із Законом України «Про авторське право і суміжні права» та Цивільним кодексом України.
 
   Як виникає авторське право і як захистити його від втручань?
1.  Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення.
Твір вважається створеним з моменту первинного надання йому будь-якої об’єктивної форми (письмової, речової, електронної (цифрової) тощо).
 
2. За відсутності доказів іншого, автором твору вважається фізична особа, ім’я якої, як автора, зазначено у оригіналі або копії твору (презумпція авторства).
 
3. Для виникнення і здійснення авторського права НЕ вимагається реєстрація авторського права чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей. ( ст. 9 Закону України «Про авторське право і суміжні права»).
 
   Захист особистих немайнових і майнових прав суб’єктів авторського права та/або суб’єктів суміжних прав здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.
 
   Порушення авторських прав може мати різні форми, такі як: піратство, плагіат, копіювання, продаж без дозволу автора тощо (ч. 2 ст. 53 Закону України «Про авторське право і суміжні права»).
 
   Українське законодавство передбачає відповідальність за порушення авторських прав, яка може включати штрафи та виплати компенсації за заподіяння моральної (немайнової) шкоди.
 
   Автор має можливість стягувати з порушника:
— збитки;
— доходи, отримані внаслідок порушення;
— замість відшкодування збитків або стягнення доходу, стягувати компенсацію, що визначається судом.
 
   Порушення авторського права і суміжних прав караються штрафом від двохсот (3400 грн) до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Будьте коректними до праць інших та вміло захищайте свої.