Рада Асоціації Україна-ЄС

Раду асоціації Україна - ЄС було створено під час її першого засідання 15 грудня 2014 р. на основі Угоди про асоціацію між Україною та ЄС для здійснення контролю та моніторингу застосування і виконання Угоди. Також в рамках Ради асоціації на рівні міністрів відбувається регулярний політичний діалог та діалог з питань політики. Крім того Рада періодично переглядає функціонування Угоди відповідно до її цілей. Зокрема, Рада асоціації:

  • приймає обов'язкові для сторін рішення в рамках сфери дії Угоди та надає рекомендації.
  • вносить правки до Додатків Угоди;
  • слугує форумом для обміну інформацією про законодавчі акти України та Європейського Союзу, а також про заходи з їх виконання, впровадження та дотримання;
  • є майданчиком для політичного діалогу на міністерському рівні.

Засідання Ради асоціації проводяться на рівні міністрів не менше одного разу на рік і складаються з членів Уряду України, з однієї сторони, та членів Ради Європейського Союзу і членів Європейської Комісії, з іншої сторони.

Делегацію України на засіданнях Ради асоціації очолює Прем’єр-міністр України, делегацію ЄС – Віце-Президент Європейської Комісії – Високий Представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики. При цьому засідання може скликатися коли цього вимагають обставини і за взаємною згодою Сторін засідання Ради можуть проводяться у будь-якому необхідному складі. Головування в Раді асоціації здійснюється по черзі представником України і представником ЄС. Інші органи за необхідності та за взаємною згодою Сторін можуть в якості спостерігачів брати участь у засіданнях Ради.

Рада асоціації для досягнення цілей Угоди має повноваження приймати рішення, які є обов’язковими для Сторін.

Рада асоціації вживає необхідних заходів для виконання прийнятих рішень, у тому числі у разі необхідності уповноважує спеціальні органи, створені відповідно до Угоди, діяти від свого імені. Рада асоціації може також надавати рекомендації. Вона приймає свої рішення і рекомендації за згодою Сторін після виконання відповідних внутрішньодержавних процедур для їх прийняття. Рада асоціації може делегувати свої повноваження Комітету асоціації.

Перше засідання (15 грудня 2014 р., м. Брюссель).

Рада асоціації привітала фінансову допомогу, надану Європейським Союзом Україні у розмірі 1,36 млрд. євро в рамках існуючих програм макрофінансової допомоги, зокрема нагадала про виділення останнього траншу макрофінансової допомоги у розмірі 500 млн. євро. 3 грудня. Рада асоціації визнала готовність ЄС у координації з іншими донорами та міжнародними фінансовими інституціями продовжувати надавати підтримку реформам, а також відновленню української економіки.

Україна та ЄС засудили незаконну анексію Криму Російською Федерацією, яку вони не визнаватимуть, та збереження присутності та подальше проникнення незаконних збройних формувань, найманців, зброї та військової техніки з території Російської Федерації. Україна та Європейський Союз погодилися, що Мінський Протокол та Меморандум повинні бути імплементовані повною мірою та без подальших зволікань, що стане кроком на шляху до стійкого політичного вирішення конфлікту на основі поваги незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Рада асоціації привітала гуманітарну допомогу, надану Європейським Союзом для підтримки найбільш вразливих груп населення, що постраждали в результаті конфлікту. Рада асоціації також привітала надання матеріальної допомоги та розгортання експертів ЄС у рамках Механізму цивільного захисту ЄС щодо України для консультування української влади щодо організації роботи із захисту внутрішньо переміщених осіб та щодо управління в надзвичайних умовах, а також наголосила на важливості продовження співпраці на цьому напрямі.

Рада асоціації підтвердила прихильність спільній меті щодо запровадження безвізового режиму у встановленому порядку за умови досягнення добре керованої та безпечної мобільності, визначеної у Плані дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України. Рада асоціації привітала виконання Україною всіх критеріїв першої фази Плану дій щодо лібералізації візового режиму. Було позитивно відзначено, що запущено процес оцінки виконання критеріїв другої фази та висловлено заклик до повної та ефективної імплементації всіх критеріїв.

Друге засідання (7 грудня 2015 р., м. Брюссель).

7 грудня, у Брюсселі відбулася друга зустріч Ради асоціації між ЄС і Україною. Було підбито підсумки відносин між Україною та Євросоюзом з першої зустрічі Ради асоціації, що відбулася у грудні 2014 року. Учасники відмітили відчутний прогрес у співробітництві. Обидві сторони підтвердили важливість, яку вони надають партнерству, а також обопільному зобов’язанню щодо поглиблення політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС на основі шани спільних цінностей та їхнього ефективного розвитку.

Учасники зустрічі визнали важливість швидкого і всеосяжного впровадження і зміцнення за короткий період часу нових політик і нової законодавчої бази, а також подальшого пришвидшення політичних та економічних реформ у таких сферах:

  • Конституція;
  • Боротьба проти корупції;
  • Судова система;
  • Державне управління;
  • Виборче законодавство;
  • Децентралізація
  • Сектор цивільної безпеки;
  • Управління державними фінансами;
  • Бізнесовий клімат.

Обидві сторони висловили занепокоєння у зв’язку із погіршенням ситуації з правами людини на Кримському півострові, включаючи у межах кримськотатарської спільноти. Вони закликали надати повний, вільний і безперешкодний доступ до Автономної Республіки Крим і Севастополя для міжнародних працівників у сфері прав людини. Євросоюз вкотре підтвердив свою вимогу негайно звільнити Олега Сенцова і Олександра Кольченка і гарантувати їхнє безпечне повернення в Україну. ЄС нагадав, що не визнає і продовжує засуджувати незаконну анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією.

Україна і ЄС підбили підсумки прогресу, досягнутого у роботі над шаною прав людини і засадничих свобод. Вони погодилися із потребою продовжувати зусилля у цьому напрямі. Євросоюз привітав загальне добре проведення місцевих виборів в Україні, що відбулися 25 жовтня і продемонстрували прогрес у шані демократичних принципів.

Рада асоціації привітала реформи в енергетичній сфері, ініційовані поточного року, особливо, що стосується газового сектору. Вона підкреслила потребу у фіналізації нормативно-правової бази щодо регулювання енергетики і ринку електроенергії. Обидві сторони висловили готовність продовжувати співпрацю з питань енергоефективності, модернізації та використання української газотранспортної системи та сховищ, а також убезпечення постачань газу між Україною та Євросоюзом. Україна і ЄС очікують на започаткування перемовин з приводу Меморандуму про розуміння щодо стратегічного енергетичного партнерства.

Окрім того, Україна і ЄС підкреслили важливість ефективної стратегічної комунікації та погодилися на тісну співпрацю заради цієї мети, включаючи через новостворену Робочу групу ЄС зі стратегічних комунікацій, що зосереджується на Східному партнерстві та за його межами. Зустріч пройшла під керівництвом Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка. Також Україну представляли міністри закордонних справ, економічного розвитку і торгівлі, юстиції та оборони. Своєю чергою, Євросоюз представляли Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні та Європейський Комісар з Європейської політики сусідства та перемовин про вступ Йоганнес Ган.

З 1 січня 2016 року Україна та Євросоюз тимчасово застосували частину Угоди про асоціацію, що стосується глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі.

Допомога й підтримка у запроваджених реформах, а саме: початок роботи Національного антикорупційного бюро і нової національної поліції; завершення процесу відбору на посаду антикорупційного прокурора.

Учасники зустрічі привітали ухвалення 2 грудня нової програми ЄС із підтримки децентралізації із бюджетом у 97 млн. євро (90 млн. євро надійде з бюджету ЄС, 6 млн. євро надійде від Німеччини і 1 млн. євро – від Польщі). Також вони привітали додаткову підтримку у рамках Інструменту, що робить внесок у стабільність і мир, задля відновлення управління і миру у східній Україні (бюджет – 10 млн. євро).

Учасники зустрічі привітали прогрес України, що його країна наразі досягла у питання візової лібералізації. Обидві сторони очікують на наступний звіт про прогрес щодо впровадження Плану дій з візової лібералізації, який буде опубліковано пізніше поточного місця.

Окрім того, обидві сторони привітали підписання Адміністративної угоди між Європейською оборонною агенцією і Міністерством оборони України. Угоду сьогодні підписали у рамках своїх повноважень Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Федеріка Моґеріні та Міністр оборони України Степан Полторак.

Третє засідання (19 грудня 2016 р., м. Брюссель).

Україна і Європейський Союз провели третє засідання Ради асоціації 19 грудня 2016 року в Брюсселі, через місяць після успішного проведення Саміту Україна - ЄС. Рада асоціації підтвердила тісне та всебічне співробітництво між Україною і ЄС, засноване на спільних цінностях демократії, верховенства права та прав людини. Вона підтвердила незмінну прихильність політичній асоціації та економічній інтеграції між Україною та ЄС. У зв'язку з цим було підкреслено важливість Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, в тому числі поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Рада асоціації взяла до уваги рішення глав держав та урядів країн ЄС щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що відкриває шлях до її повного набрання чинності.

Рада асоціації вітає суттєвий прогрес, досягнутий Україною у здійсненні реформ з часу її останнього засідання, в тому числі у наближенні до норм і стандартів ЄС в усіх напрямках. ЄС вітає відданість і рішучу роботу Уряду України з реалізації політичних і економічних реформ протягом перших дев'яти місяців, підтверджуючи рішучу підтримку цих зусиль і заохочуючи їхнє динамічне та стабільне продовження. Рада асоціації привітала роботу Групи підтримки України Європейської Комісії з координації допомоги ЄС. Учасники Ради асоціації підбили підсумки і обговорили подальші кроки у здійсненні реформ відповідно до спільних зобов'язань України та ЄС згідно з Порядком денним асоціації, зокрема що стосується прав людини, конституційної та виборчої реформ, верховенства права та судоустрою, децентралізації та місцевого самоврядування, сфери державного управління, державних закупівель, енергетичного сектору, дерегуляції, реформ, пов’язаних із торгівлею, і реформи сфери охорони здоров'я. У цьому зв’язку, недавнє запровадження електронного декларування доходів, система державних закупівель "ProZorro" і створення нових органів з боротьби з корупцією є помітними успіхами. Рада асоціації підкреслила, що прогрес має консолідуватися та продовжуватися, зокрема, у сфері боротьби з корупцією шляхом зміцнення потенціалу та незалежності антикорупційних інституцій.

Рада асоціації знову підтвердила важливість тісної двосторонньої та багатосторонньої співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ і вітає, у цьому контексті, нещодавнє підписання Угоди між Україною та Європолом про стратегічне та оперативне співробітництво.

 

 

Рада асоціації привітала:

 

  • підписання угоди про фінансування програми реформування сфери державного управління (PAR), що передбачає внесок на суму 104 млн. євро для підтримки розробки політики, управління державною службою та людськими ресурсами;
  • оголошення програми "PRAVO" на суму 52,5 млн. євро для підтримки верховенства права в Україні, а саме – судової системи та правоохоронних органів; ­
  • підписання угод про фінансування чотирьох програм прикордонного співробітництва, в яких Україна бере участь; ­
  • підписання 5 угод між Україною та Європейським інвестиційним банком, які підкреслюють важливість подальшого успішного співробітництва відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та Європейським інвестиційним банком.

Засідання Ради проходило під головуванням Високого представника Європейського Союзу із закордонних справ і безпекової політики пані Федеріки Могеріні. Перший Віце-прем'єр-міністр України пан Степан Кубів очолив делегацію України, до складу якої увійшли інші члени Уряду України.

Четверте засідання (8 грудня 2017 р., м. Брюссель).

8 грудня 2017 року в Брюсселі Україна та Європейський Союз провели четверте засідання Ради асоціації. Це – перше засідання Ради асоціації з часу набрання чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі)

Рада асоціації привітала прогрес у проведенні комплексної програми реформ, що здійснюється незважаючи на існування серйозних безпекових викликів, та оцінила кроки щодо імплементації Угоди про асоціацію, підкресливши необхідність активізації зусиль з реформування. Рада асоціації привітала створення Україною інституційної та правової основи для посилення імплементації, координації та контролю за виконанням Угоди про асоціацію, включаючи новий урядовий План дій, і сподівається на запуск онлайн - інструменту моніторингу "Пульс Угоди".

Рада асоціації розглянула та обговорила шляхи подальшого просування реформ, що були спільно визначені Україною та ЄС в Порядку денного асоціації, вітаючи прогрес з децентралізації, реформи державного управління, прийняття в першому читанні виборчого кодексу та закону про приватизацію. ЄС привітав ухвалення законодавства щодо фінансування охорони здоров’я, закликавши Україну продовжувати впровадження реформування сфер громадського здоров’я та охорони здоров'я, висловивши підтримку зусиллям Уряду на цьому шляху. ЄС також відзначив низку амбітних реформ, розпочатих Урядом у соціальній сфері (включаючи пенсійне забезпечення) з метою підвищення рівня життя громадян України. ЄС підтвердив свою підтримку значним зусиллям України з проведення реформ, зокрема надання фінансової допомоги, обумовленої конкретним прогресом у реалізації реформ.

Рада асоціації сподівається на ухвалення нового Трудового кодексу України, а також на ратифікацію Стамбульської конвенції про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та насильством в сім'ї. Рада асоціації підкреслила важливість свободи ЗМІ та плюралістичного середовища для ЗМІ, з належною увагою до пропорційності застосування заходів із захисту національної безпеки, а також погодилася з необхідністю забезпечення адекватних ресурсів для громадського мовлення. Україна та ЄС домовилися активізувати свої комунікаційні зусилля, зокрема через нещодавно створену неформальну робочу групу зі стратегічних комунікацій, спрямовані на висвітлення широкомасштабної програми реформ і можливостей, що надаються громадянам України Угодою про асоціацію, а також з метою боротьби з дезінформаційними кампаніями.

Рада Асоціації привітала прогрес у здійсненні судової реформи, включаючи запуск нового Верховного суду, а також у боротьбі з корупцією, погоджуючись із необхідністю продовження важливих зусиль у цій сфері та нагадуючи про потребу забезпечити необхідну незалежність, повну ефективність та достатні ресурси для спеціалізованих антикорупційних установ. Рада асоціації наголосила на важливості створення спеціалізованого антикорупційного суду в Україні та забезпечення його повної незалежності, а також ефективного механізму для перевірки електронного декларування доходів та подальшого повернення активів.

Рада асоціації високо оцінила загальну прозорість процесу відбору суддів до нового Верховного Суду, підкресливши необхідність формування громадської довіри шляхом адекватного врахування питання про чесність при відборі суддів.

З метою ефективного виконання Угоди про асоціацію Рада Асоціації погодилася активізувати діалог між сторонами щодо оновлення додатків та прийняття ще несхвальних дорожніх карт з адаптації законодавства, як це передбачено Угодою.

ЄС підтвердив рішучу підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, поділяючи занепокоєння щодо погіршення безпекової ситуації на сході України. ЄС підтвердив свою підтримку зусиллям, спрямованим на стале та мирне врегулювання конфлікту на сході України, включаючи роботу в Нормандському форматі та в рамках Тристоронньої контактної групи. Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських домовленостей всіма сторонами, підкреслюючи в цьому контексті відповідальність Росії. Україна підкреслила необхідність посилення міжнародного залучення до мирного врегулюванні ситуації на Донбасі та, зокрема, представила своє бачення можливої майбутньої міжнародної операції ООН з підтримання миру та безпеки. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти Російської Федерації залишається прив’язаною до повної імплементації Мінських домовленостей. Рада асоціації наголосила на важливості забезпечення повного, безпечного та безперешкодного доступу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ) при забезпеченні безпеки її спостерігачів та обладнання.

ЄС підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Україна представила свою ініціативу щодо започаткування міжнародної Групи друзів українського Криму. Рада асоціації засудила триваючу мілітаризацію Росією півострова та погіршення ситуації у сфері прав людини, в тому числі заборону на діяльність органу самоврядування кримських татар (Меджлісу) та переслідування тих, хто не визнає незаконну анексію. Рада асоціації закликала до негайного звільнення всіх незаконно затриманих громадян України на незаконно анексованому півострові та в Росії.

Рада асоціації закликала всі держави сприяти розслідуванню та кримінальному переслідуванню відповідальних за збиття рейсу MH17 з метою їх притягнення до відповідальності, відповідно до вимог Резолюції РБ ООН 2166.

Рада асоціації привітала підписання:

Угоди про фінансування програми ЄС з підтримки Сходу України, внесок у розмірі 50 млн євро на зміцнення місцевого самоврядування, відновлення економіки, безпеку громади та соціальну взаємодію у підконтрольних Уряду України районах Донецької та Луганської областей;

Угоду про фінансування з метою спрощення участі України в Стратегії ЄС для Дунайського регіону та забезпечення повної інтеграції в Дунайську транснаціональну програму з метою сприяння сталому економічному зростанню та співробітництву в Дунайському басейні.

 

П’яте засідання ( 17 грудня 2018 р., м. Брюссель).

Європейський Союз та Україна провели п'яте засідання Ради асоціації 17 грудня 2018 р. в Брюсселі. Рада асоціації відбулася після першого повного року з дня набрання чинності Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (включаючи поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі) 1 вересня 2017 р., що  позитивно вплинуло на розвиток двосторонніх торговельних відносин та процес імплементації реформ. Безвізовий режим для громадян України, які подорожують до Європейського Союзу, також успішно діяв більше року. Понад півмільйона українців вже скористалися перевагами безвізового режиму.

Рада асоціації висловила свою глибоку стурбованість з приводу ескалації в Керченській протоці та Азовському морі і порушення Росією міжнародного права, а також подальшої мілітаризації в регіоні. У листопаді російські прикордонні військові кораблі протаранили та обстріляли українські судна, які потім були захоплені Росією разом з їх командами. Не існує жодних виправдань для застосування військової сили з боку Росії. Рада асоціації закликала Росію негайно повернути захоплені українські судна та звільнити 24 затриманих військовослужбовців, а також забезпечити вільний та безперешкодний прохід через Керченську протоку з і до Азовського моря відповідно до міжнародного права. Європейський Союз продовжуватиме уважно відслідковувати ситуацію і рішуче налаштований діяти належним чином у тісній координації зі своїми міжнародними партнерами. Рада асоціації обговорила можливості надання адресної допомоги ЄС приазовському регіону. ЄС готовий вжити заходів для подальшого надання підтримки, зокрема постраждалим регіонам України. У цьому контексті ЄС має намір направити оціночну місію до України на початку 2019 року.

 За підсумками Саміту Україна - ЄС від 9 липня 2018 р. Рада асоціації погодилася продовжити діалог, що випливає з ініціативи України поглибити співробітництво в рамках Угоди про асоціацію в таких галузях як енергетика, юстиція і внутрішні справи, митниця та цифрова економіка. Вона також погодилася розпочати роботу щодо оновлення, де це необхідно, додатків до Угоди про асоціацію з метою сприяння процесу імплементації, узгодженому з розвитком права ЄС та відповідних міжнародних стандартів.

 Рада асоціації погодилася активізувати співпрацю у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Сфери взаємного інтересу в цьому секторі, у яких може бути досягнуто відчутних результатів, можуть включати інтегроване управління кордонами, національну систему притулку та управління ідентифікацією на основі біометричних засобів, протидію відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, боротьбу з організованою злочинністю та тяжкими міжнародними злочинами. Обидві сторони підкреслили необхідність подальшої співпраці у боротьбі з кібер- та гібридними загрозами в інтересах безпеки своїх громадян. У зв'язку з цим Рада асоціації привітала зобов'язання ЄС продовжувати підтримку України в галузі кібербезпеки. Сторони погодились з важливістю протидії дезінформації та втручанню у вибори, а також обговорили можливості співпраці у цій сфері.

Рада асоціації привітала зростання двосторонньої торгівлі між Україною та ЄС. Рада асоціації погодилася з необхідністю приділити особливу увагу ефективній і своєчасній імплементації положень поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, подальшому сприянню торгівлі та усуненню технічних торговельних бар'єрів, в тому числі у сферах митних процедур, технічних регламентів, санітарних та фітосанітарних вимог, а також реформи системи безпеки харчових продуктів, системи державних закупівель та захисту прав інтелектуальної власності. Українська сторона підтвердила свої зобов’язання щодо реформи системи технічного регулювання, зокрема потребу прискорити схвалення секторального і горизонтального законодавства, у т.ч. у сфері ринкового нагляду. ЄС визнав досягнутий на сьогодні прогрес та нагадав, що Україні слід виконати всі передумови, передбачені в Угоді про асоціації/ПВЗВТ, включаючи імплементацію відповідного законодавства ЄС в національне законодавство, впровадження адміністративних та інституційних реформ та забезпечення функціонування дієвої, ефективної та прозорої адміністративної системи,  які є необхідними для початку переговорів щодо Угоди про взаємне визнання оцінки відповідності та прийнятності промислової продукції (АСАА). Сторона ЄС закликала Україну продовжувати боротьбу з прихованими інтересами з тим, щоб поліпшити діловий та інвестиційний клімат, а також невідкладно усунути торговельні подразники, зокрема мораторій на експорт необробленого лісу.

Рада асоціації очікує на схвалення нового Трудового кодексу України, а також ратифікацію Стамбульської конвенції для ефективної боротьби з насиллям проти жінок, вітаючи ключові кроки, здійснені Україною у цьому контексті протягом останніх років.

Рада асоціації висловила очікування щодо прийняття законодавства про реформу Служби безпеки. ЄС підтвердив свою безперервну прихильність підтримці України у проведенні реформ у сфері юстиції та цивільної безпеки за допомогою програм ЄС та Консультативної місії ЄС.

Шосте засідання ( 28 січня 2020 р., м. Брюссель).

Україна та Європейський Союз провели шосте засідання Ради асоціації 28 січня 2020 року в Брюсселі. Рада асоціації вперше проходила під головуванням Прем’єр-міністра Олексія Гончарука України та Високого представника ЄС з зовнішніх справ і політики безпеки, Віце-президента Європейської Комісії Жозепа Борреля. Зустріч продемонструвала високу динаміку двостороннього діалогу між Україною та ЄС з широкого кола питань, які становлять взаємний інтерес, та привітала прогрес, досягнутий після проведення останнього саміту Україна-ЄС 8 липня 2019 року.

ЄС висловив глибокі співчуття з приводу загибелі пасажирів рейсу PS 752 Міжнародних авіаліній України 8 січня і Рада асоціації очікує, що Іран продовжить співпрацювати у повному обсязі та здійснить всеохоплююче та прозоре розслідування цієї трагедії у відповідності до міжнародних стандартів.

Рада асоціації підтвердила незмінну відданість сторін зміцненню політичної асоціації та економічної інтеграції між Україною та Європейським Союзом на основі Угоди про Асоціацію і поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі та спільних цінностей, які в ній закладені. 

Рада привітала конкретні результати імплементації Угоди про асоціацію на користь громадян України та ЄС. Про це, зокрема, свідчить зростання двосторонньої торгівлі на 13% протягом перших дев’яти місяців 2019 року у порівнянні зі 2018 роком.

Рада асоціації також привітала позитивний вплив безвізового режиму на міжлюдські контакти між Україною та ЄС, та громадян України, які мають біометричні паспорти, і відвідали Шенгенську зону без віз більш ніж 3 мільйони разів.

Рада асоціації привітала зусилля України у впровадженні реформ та досягнутий нею значний прогрес. Обидві сторони погодилися з необхідністю продовження зміцнення верховенства права і проведення структурних реформ. Це є необхідним для підтримки подальшого розвитку і створення прозорих рівних умов та привабливого ділового та інвестиційного клімату в Україні, а також зменшення впливу з боку зацікавлених груп.

Рада асоціації привітала  нещодавні кроки української влади у запуску Вищого антикорупційного суду України, перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції та декриміналізації незаконного збагачення. Також відзначено, що Конституційний суд України визнав електронне декларування доходів громадських активістів неконституційним.

Сторони погодилися співпрацювати далі у реагуванні на кібер та гібридні загрози, а також дезінформацію, з метою посилення їхньої стійкості та безпеки їхніх громадян. Рада асоціації привітала діалог з питань стратегічних комунікацій та роль у цьому контексті неформальної Робочої групи високого рівня зі Стратегічних Комунікацій. 

Обидві сторони погодилися з необхідністю прискорення гармонізації законодавства України до правової системи ЄС у сферах, де відбулися затримки, включаючи захист прав інтелектуальної власності.

Рада асоціації привітала прогрес, досягнутий Україною на шляху гармонізації її законодавства у сфері технічних регламентів, стандартів та оцінки відповідності, як це передбачено Угодою про асоціацію/ПВЗВТ. Перш ніж розпочати переговори щодо Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції, Україна повинна забезпечити ухвалення необхідного законодавства, набрання ним чинності та його реального застосування відповідними українськими органами. Сторони підтвердили взаємне зобов’язання щодо проведення та надання сприяння місії з попередньої оцінки стану української системи якості та адаптації національного законодавства до стандартів ЄС.

Рада асоціації привітала кроки української влади щодо відкриття ринку землі, який повинен ґрунтуватися на верховенстві права та принципах стійкості, прозорості, справедливості та всеосяжності.

Рада асоціації привітала прогрес у сфері децентралізації, який став одним із основних досягнень і дозволив новим об’єднаним громадам надавати якісні послуги громадянам. У цьому контексті вона підкреслила, що зміни до Конституції та територіально-адміністративного устрою повинні розроблятись у процесі широких консультацій з усіма зацікавленими сторонами.

Рада асоціації привітала ухвалення Виборчого кодексу як позитивний крок на шляху до гармонізації виборчого законодавства України.

Рада асоціації погодилась з необхідністю забезпечити повагу до вже існуючих прав осіб, які належать до національних меншин, що закріплені у Конвенціях ООН і Ради Європи та відповідних протоколах до них, недискримінацію осіб, які належать до національних меншин, а також повагу до розмаїття, на основі змістовного діалогу з представниками осіб, які належать до національних меншин. Рада асоціації врахувала кроки, зроблені Україною з метою імплементації рекомендацій Венеціанської комісії щодо Закону України «Про освіту», і наголосила на необхідності повної імплементації цих рекомендацій. Україна привернула увагу до ухвалення парламентом Закону України «Про загальну середню освіту», що містить виняток для приватних шкіл. Що стосується Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», то Рада асоціації закликала Україну до імплементації рекомендацій Венеціанської комісії.

ЄС підтвердив свою безперервну прихильність підтримці України у проведенні реформ у сфері правосуддя та цивільної безпеки за допомогою Консультативної місії ЄС та програм ЄС. Рада асоціації нагадала, що реформа Служби безпеки України та посилення демократичного нагляду за сектором безпеки залишаються ключовими. Вона привітала триваючу амбітну реформу прокуратури.

Рада асоціації привітала зацікавленість України у посиленні співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Сфери взаємного інтересу, у яких може бути досягнуто відчутних результатів, можуть включати інтегроване управління кордонами, національні системи притулку та управління ідентифікацією на основі біометричних засобів, протидію відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, боротьбу з організованою злочинністю та тяжкими міжнародними злочинами. Україна представила ЄС свою пропозицію щодо Нового порядку денного Україна-ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки.

ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Обидві сторони підтвердили, що рішуче засуджують порушення суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок актів агресії Збройних сил РФ з лютого 2014 року. Рада асоціації підтвердила свою підтримку пошуку мирного та сталого політичного врегулювання цього конфлікту на сході України. Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських домовленостей усіма сторонами, підкресливши відповідальність Росії у цьому зв’язку. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти РФ залишається обумовленою повною імплементацією Мінських домовленостей. Рада Асоціації також підтвердила свою повну підтримку зусиллям, які здійснюються у рамках Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. Вона привітала позитивні кроки, які здійснює Україна, включаючи розведення в окремих районах, які постраждали від конфлікту.