24-12-202411:47

Сучасні норми української мови в діловому спілкуванні – важливість, значення та рекомендації у використанні обговорили на Житомирщині

23 грудня у Житомирській області фахівці Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (М. Київ) у прошли тренінг на тему «Сучасні норми українського правопису в офіційно-діловій сфері».

Вітальним словом виступила начальник відділу організації роботи та розвитку персоналу у Житомирській області Управління персоналу ЦМУ МЮ (м. Київ) Лариса Сапацінська та підкресила важливіть дотримання норм чинного українського правопису у повсякденній практиці державних службовців.

«Такі навчання допомагають нашим працівникам залишатися професійними та компетентними у своїй роботі, забезпечуючи високий рівень якості документів та послуг» - зазначила Лариса Сапацінська.

Спікер заходу, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель української мови наукового ліцею Житомирського державного університету імені Івана Франка Наталія Янчук нагадала, що у 2019 році було прийнято нову редакцію Українського правопису.

«І ось 2024 року завершився п’ятирічний перехідний період, протягом якого новий правопис функціонував як рекомендація. Відтепер його норми є обов’язковими для застосування в державному документообігу, офіційних текстах, в освіті. Це означає, що всі державні установи, навчальні заклади мають повністю перейти на використання нових правил. Проте у повсякденному мовленні та неофіційних текстах багато людей можуть продовжувати користуватися старими нормами, адже мовні звички змінюються поступово» - зауважила Наталія Володимирівна.

Хоча реалії війни ускладнили повсюдний перехід на новий правопис, оскільки у багатьох регіонах освітні процеси були порушені, однак війна посилила відчуття ідентичності та важливості української мови як реального елемента спротиву російській агресії.

Далі Наталія Янчук у промові зупинилася на таких ключових аспектах:
- Зміни у сучасному українському правописі та як оновлені правила правильно практично застосовувати в офіційних документах;
- Важливість використання стандартів правопису для забезпечення точності та зрозумілості офіційних документів;
- Нормативність, гнучкість та доречність використання фемінітивів у текстах офіційного характеру;
- Використання у повсякденній практиці доступних численнихонлайн – ресурсів, словників.

Такі внутрішні навчання персоналу вдосконалюють професійні навички у вмінні грамотно і правильно використовувати сучасні норми правопису у роботі з документами, що мають юридичну силу.
Водночас культура ділового мовлення сприяє формуванню довіри до роботи державного органу та поліпшенню якості обслуговування громадян.