18-07-202411:11

Апостиль або легалізація українських документів у країнах-учасницях Гаазької конвенції


Проставлення апостиля залишається однією з найпопулярніших послуг у сфері ДРАЦС
Тільки протягом червня 2024 року фахівці відділів ДРАЦС #центральнаюстиція  апостилювали близько 11 тисяч документів (місто Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Черкаська та Хмельницька області)

Що таке АПОСТИЛЬ та для чого він потрібен?

Апостиль – це спеціальний штамп, який підтверджує справжність підпису, статусу особи, яка підписала документ, та, у відповідних випадках, справжність печатки або штампу, яким скріплено документ.

Він потрібен для надання офіційним документам чинності в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції. Без цього штампа документ не матиме визнання в установах та закладах за кордоном.

Апостиль може бути проставлено на:
 - копіях (фотокопіях) або копіях (фотокопіях) з перекладом цих документів, засвідчених у встановленому порядку на території України.
 - на копіях (фотокопіях) або копіях (фотокопіях) з перекладом документів, що стосуються сфери освіти і науки, засвідчених у встановленому порядку на території України, лише після попереднього проставлення апостиля на оригіналах цих документів.
 - на копії (фотокопії) документів, виданих органами ДРАЦС, або на засвідченій в установленому порядку на території України копії (фотокопії) такого документа з перекладом лише за умови попередньої легалізації (консульської легалізації чи проставлення апостиля) оригіналу цього документа.

Апостилювання документів не поширюються:
на документи, що видаються закордонними дипломатичними установами України та пред'являються в державах їх акредитації;
на офіційні документи, що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій.

Тож для проставлення апостиля на документах ДРАЦС до відділу державної реєстрації актів цивільного стану необхідно подати:
   заяву від особи, яка подає документи на апостиль;
   оригінал документа, на якому проставляється апостиль, або його копію, засвідчену в установленому порядку;
   документ про оплату послуги з проставлення апостиля або документ, що підтверджує право на звільнення від сплати, чи його копію, засвідчену в установленому порядку.

У яких випадках можна отримати відмову?
 -  документ призначається для використання в країні, яка не приєдналася до Конвенції або є учасницею Конвенції, але висловила заперечення проти приєднання України відповідно до статті 12 Конвенції;
 -  не підтверджено якість особи, в якій вона виступала, справжність підпису на документі якої перевіряється при проставленні апостиля;
 -  документ не відповідає зразку або формі, встановленому на дату його видачі та/або не відповідає вимогам щодо складу та порядку розміщення обов'язкових реквізитів, який повинен містити такий документ;
 -  текст документа неможливо прочитати внаслідок пошкодження;
 -  документ написаний чи підписаний олівцем або отриманий через засоби факсимільного зв'язку;
 -  у документі є незастережені виправлення або дописки;
 -  до повноважень компетентного органу не входить проставлення апостиля на цьому документі, до прикладу, якщо Ви звернулись до відділу ДРАЦС для апостилювання із документами про освіту. З такими докуменами потрібно зверататись до МОН.
 -  компетентному органу не вдалося отримати зразки відповідних підписів, відбитків печаток та/або штампів.

 Інформація щодо адрес та телефонних номерів відділів ДРАЦС за посиланням http://surl.li/xmwkhu