22-12-202309:00

Чому важливе впровадження Закону про адмінпроцедуру?

  • Закон про адмінпроцедуру - один з ключових законів в межах реформи державного управління, яка спрямована на побудову в Україні цифрової сервісної держави, яка працює в інтересах громадян на основі принципів належного урядування ЄС та ОЕСР.
Він запроваджує загальні правила для будь-якої взаємодії держави з громадянами і бізнесом.
  • Загальна адмінпроцедура покликана стати єдиним алгоритмом швидких і передбачуваних дій для надання/отримання державних послуг, проведення інспекцій та перевірок.
До прикладу, зараз для отримання кожної державної послуги діє особливий порядок, визначений окремим законом, урядовим актом чи внутрішньою інструкцією органу влади. На практиці це ускладнює процес отримання послуги від держави. Крім того, існує багато колізій на рівні термінології, способів звернень, строків тощо.
  • Закон про адмінпроцедуру дає інструментарій та алгоритм для прийняття рішення, щоб держава була ефективною на етапі відновлення і не продукувала спеціальних процедур без потреби.
 
Що мається на увазі?
В умовах війни та у подальшій відбудові загальна адмінпроцедура надзвичайно важлива, адже у зв’язку з війною часто виникає необхідність приймати рішення, коли немає чіткого переліку обставин, як-от, у питаннях відшкодування шкоди, встановлення статусів тощо. Багато документів громадян постраждало від наслідків повномасштабної війни. Держава має адаптуватись для того, щоб громадяни та бізнес продовжували жити і працювати і мали механізми для отримання адміністративних послуг.
Загальна адмінпроцедура суттєво пришвидшить діджиталізацію послуг, адже простіше оцифрувати одну процедуру, ніж сотні різних процедур.
У країнах-членах ЄС Закон про адмінпроцедуру відіграє важливу роль у регулюванні прав і законних інтересів громадян та бізнесу, їх захист, в тому числі коли йдеться про автоматизацію (цифровізацію) процедур та застосування ШІ.
 
Впроваджуючи загальну адмінпроцедуру ми зробили крок назустріч:
* громадянам - рішення держави щодо громадян і бізнесу стануть прозорими та враховуватимуть їхні права та свободи. Корупційні ризики при отриманні адміністративних послуг зменшаться. Для всіх процес відбуватиметься ідентично, чітко та зрозуміло, без зайвої бюрократії та свавілля чиновників.
* вступу до ЄС - закон наближає Україну до стандартів належного врядування ЄС, де діють уніфіковані правила адмінпроцедури. Наразі загальна адмінпроцедура не діє лише у державах-агресорах - росії та білорусі. У всіх цивілізованих країнах загальна адміністративна процедура запроваджена вже багато років. Ми позбавляємось пострадянського спадку.