09-07-202408:43

Добровільний договір про сплату аліментів: що це і як його укласти?

Захист прав дитини – одне із основних завдань держави.
Не завжди сім’ї можуть зберегти цілісність, проте діти від розлучень страждати не повинні.
 Розгляд питань додо утримання дитини через суд може зайняти чимало часу, а розвиток та належний рівень життя дитині потрібен уже зараз.
 Відтак, українським законодавством передбачено два способи стягнення аліментів: на підставі угоди про сплату аліментів (договір по утриманню дітей), або на підставі рішення суду.
 Батьки дитини мають право укласти між собою договір про сплату аліментів на дитину, який укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Сторонами аліментного договору виступають батьки дитини, при чому незалежно від того, перебувають вони у шлюбі між собою чи ні.
  Умови договору про сплату аліментів на дитину мають визначати
розмір,
строки, а також
порядок виплати та
- підстави цільового використання аліментів і не можуть порушувати права дитини, які встановлені Сімейним кодексом України.

  При посвідченні договору про сплату аліментів на дитину нотаріусом роз'яснюється зміст частини другої статті 189 Сімейного кодексу України з одночасним зазначенням про це у тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором.
  Однак варто знати , що необхідною умовою договору є визначення місця проживання дитини, яке співпадає з місцем проживання одного з батьків. Саме цей з батьків є аліменто- отримувачем та власником аліментів (ч.1 ст. 179 СКУ). Така позиція відповідає загальній концепції СКУ, згідно якої вирішення усіх істотних питань з приводу виховання дитини (стаття 157 СКУ) та права власності на аліменти (стаття 179 СКУ) залежить від спільного або роздільного проживання одного з батьків та дитини.
    Пам'ятайте важливі моменти договору, а саме:
* місце проживання дитини визначається відповідно до місця проживання одного з батьків;
* за регламентом зустрічей з дитиною фіксується порядок побачень, спільного відпочинку, святкування днів народження тощо;
* розмір аліментів не може бути меншим за 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
* індексація аліментів забезпечує збереження купівельної спроможності аліментів у умовах інфляції

     Розмір аліментів визначається за згодою сторін.
Проте у будь-якому випадку розмір аліментів за договором повинен відповідати вимогам статті 182 СКУ, відповідно до якої мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.