22-03-202209:44

Комплексна програма підтримки переселенців

Гроші, робота та житло, - Уряд реалізовує масштабну програму Президента України з допомоги українцям, які вимушено покинули свої домівки через бойові дії. Програма почала роботу з 21 березня з реєстрації тимчасових переселенців територіальними громадами та ЦНАПами.

Держава виплатить кожному переселенцю в Україні мінімальну грошову щомісячну допомогу в сумі 2 тисячі гривень. Дана опція наразі розробляється у застосунку «ДІЯ»  та почне роботу з 30 березня, виплати будуть здійснюватися на банківську картку.

Також 3 тисячі гривень будуть виплачені на кожну дитину, яка через війну, через всі ці жахіття вимушено переїхала в більш безпечні регіони.

Крім того, Уряд розпочинає програму працевлаштування всіх переселенців. Для цього держава виплачуватиме роботодавцям, які беруть на роботу переселенців з постраждалих регіонів, по 6,5 тис. грн за кожного працевлаштованого.

Нагадаємо, що нещодавно Уряд ухвалив рішення про механізм компенсації комунальних витрат громадам, які надають безкоштовний прихисток переселенцям у школах, садочках, будинках культури та комунальних установах. Проте наразі програма доповнюється, щоб  компенсувати витрати за комунальні послуги для сімей, які приймають переселенців у себе вдома. Всі ті, хто відгукнувся на біду, надав дах переселенцям, надав безкоштовний прихисток, отримуватимуть 450 грн в місяць за кожного, кому допомогли, на компенсацію комунальних послуг.

Хто під час війни отримує статус внутрішньо переміщеної особи?

ЗУ “Про захист прав та свобод ВПО” визначає, що ВПО це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, які були змушені покинути своє постійне місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації.

Постановою КМУ № 269 від 13.03.22 внесено зміни до Постанови КМУ № 509 “Про облік ВПО”.

На отримання довідки і внесення інформації до Єдиної бази даних ВПО мають право особи, які перемістилися з 24 лютого 2022р (дата введення воєнного стану) з наступних областей: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, а також м. Київ.

 Куди звертатися за отриманням довідки?

Для отримання довідки особа повинна звернутися за місцем свого фактичного перебування до

  • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення,
  • уповноваженої особи територіальної громади,
  • центру надання адміністративних послуг.

Постанова передбачає можливість подання документів через портал Дія із включенням поданих даних до Єдиної бази ВПО та формування довідки в електронному вигляді.Наразі технічне рішення цього питання перебуває в роботі.

При зверненні до цих органів, уповноважені особи видають довідку ВПО за своїм підписом і готують електронну справу для включення до Єдиної бази даних.

Наразі доопрацьовується ПК "Соціальна громада" для обробки і передачі цієї інформації до Єдиної бази ВПО.

 

Хто може звернутися та які документи потрібні?

 Особа від 14 років і старше подає документи особисто.

Якщо особі не виповнилось 14 років, а також якщо вона є недієздатною або з обмеженою дієздатністю – документи подає законний представник (батьки й усиновителі), а також опікуни та піклувальники.

Від імені дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, звертається керівник закладу, в який влаштована дитина.

Від імені дитини до 14 років, яка прибула без супроводу батьків/опікунів, заяву подає родич (бабуся, дідусь, прабабуся, прадідусь, повнолітні брат чи сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає дитина. У разі відсутності будь яких родичей заяву подає представник органу опіки та піклування.

Потрібні документи:

  1. Заява (встановленого зразка).
  2. Документ, що засвідчує особу і підтверджує громадянство України, або документ, що засвідчує особу і підтверджує її спеціальний статус.
  3. Свідоцтво про народження дитини. Додатково при необхідності подаються:
  • документ, що засвідчує особу законного представника;
  • документ, що підтверджує повноваження особи;
  • свідоцтво про народження дитини, а також будь-які документи, що підтверджують родинні відносини між дитиною і заявником.

УВАГА! У разі відсутності в документі відмітки про реєстрацію місця проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, надаються докази, які підтверджують факт проживання на такій території на день виникнення обставин, що викликали переміщення.

Для дитини підтвердженням її місця проживання на момент виникнення обставин є місце проживання її батьків.

Зазначеній вище категорії ВПО не передбачено виплату щомісячної допомоги на проживання за постановою КМУ 505, проте наразі будуть впроваджуватись інші механізми надання допомоги.