19-10-202209:50

Порядок визнання та виконання рішень іноземних судів на території України

Порядок визнання та виконання рішень іноземних судів на території України регулюється нормами Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), а також Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (далі - Інструкція). Іноземні клопотання, які надходять до суду, розглядаються відповідно до положень розділу ІХ ЦПК України, а також розділу V Інструкції.

Іноземне клопотання розглядається судом України за місцем проживання (перебування) або місцезнаходженням боржника. Якщо боржник не має місця проживання (перебування) або місцезнаходження на території України або його місце проживання (перебування) чи місцезнаходження невідоме, питання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду розглядається судом України за місцезнаходженням в Україні майна боржника (ст. 464 ЦПК України, п. 5.3 Інструкції).  

Суд України протягом трьох днів від дати проголошення ухвали за результатами розгляду іноземного клопотання надсилає сторонам її копії. У разі якщо сторона знаходиться за кордоном і не має в Україні уповноваженого представника, копія ухвали про результати розгляду іноземного клопотання надсилається до міжрегіонального управління для передачі копії ухвали належними каналами. (п. 6 ст. 467 ЦПК України,     п. 5.7 Інструкції).  

За результатами розгляду клопотання, суд України на підставі рішення іноземного суду й ухвали про його визнання та надання дозволу на його примусове виконання одразу після набрання нею законної сили видає виконавчий лист і надсилає його із супровідним листом та копіями зазначеної ухвали і клопотання стягувача на виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.  

Про направлення виконавчого листа суд України повідомляє міжрегіональне управління або його відповідний структурний підрозділ із зазначенням дати направлення виконавчого листа на виконання та назви органу державної виконавчої служби (п. 5.7 Інструкції).  

Ухвала за результатами розгляду іноземного клопотання складається українською мовою. У випадках, передбачених міжнародним договором України, суд України складає ухвалу мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України, або додає до неї завірений відповідно до законодавства України переклад на таку мову (п. 5.6 Інструкції).