Кожен має право на свій розсуд вирішувати долю належного йому майна, а також заповідати його. Заповіт - це особисте розпорядження людини на випадок своєї смерті. Заповіт можуть оформлювати особи, що мають повну цівільну діяльність (за загальним правилом, досягли повноліття).
Які бувають види заповітів?
Які права має заповідач?
Нагадуємо, що не тільки нотаріуси мають право посвідчувати заповіти.
Якщо особа, знаходиться на території інших держав, заповіт можуть посвідчувати консульські установи України.
У разі, якщо особа мешкає в сільській місцевості, де немає нотаріуса, то можна звернутися до органу місцевого самоврядування .
Заповіти можуть посвідчувати головні лікарі, їх заступники або лікарі які залишилися на чергуванні госпіталів, лікарень особам, які перебувають у цих установах на лікуванні.
Правом посвідчення заповіту володіють і капітани суден в тому випадку, коли людина, що хоче скласти заповіт знаходиться під час плавання на річкових або морських суднах під прапором України.
Начальники експедицій посвідчують заповіти особам, що знаходяться в експедиціях.
Військовослужбовці, члени їх сімей, що перебувають в пунктах військової частини, військово-навчальних закладах, де немає нотаріусів, сільських, міських чи інших рад, в разі необхідності посвідчити заповіт, можуть звернутися до командирів, начальників таких пунктів дислокації військової частини. Таке право мають і особи, які працюють у пунктах дислокації цих структур.
Якщо особа, знаходиться в установі виконання покарань, заповіт може бути посвідчений начальником такої установи.
За таким принципом, начальники слідчих ізоляторів можуть посвідчувати заповіти особам, які в них знаходяться.