Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент смерті і не припинилися внаслідок його смерті.
Цей аспект часто лякає спадкоємців, оскільки прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається. Це означає, що особа, яка прийняла спадщину, отримає не тільки майно спадкодавця, але і його борги.
Стаття 1281 ЦК України встановлює обов’язок спадкоємців повідомити кредитора про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, оскільки спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Крім того, законодавство України надає кредиторам спадкодавця право пред’явити вимогу до спадкоємців про погашення боргу.
Варто зазначити, що претензія кредитора, яка надійшла до нотаріальної контори (приватного нотаріуса), розглядається як одна з підстав для заведення спадкової справи.
Що ж робити, якщо вам дістались борги у спадок?
Перш за все складіть перелік спадкового майна та приблизно оцініть його вартість.
Порівняйте розмір боргів та вартість майна.
Якщо борги значно перевищують вартість майна, можливо вам буде доцільно відмовитися від спадщини, - стаття 1269 ЦК України надає спадкоємцям таке право.
У разі відмови від спадщини ви не будете нести відповідальність за борги, але й не отримаєте жодного майна.
В будь-якому випадку право прийняття рішення щодо вступу у спадщину або відмови від неї належить виключно спадкоємцям.
Важливо пам’ятати: строк для прийняття або відмови спадщини становить шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.