Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів.
Професійні спілки є громадськими організаціями, що об’єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів. Усі професійні спілки мають рівні права. Обмеження щодо членства у професійних спілках встановлюються виключно Конституцією України і законами України (частина третя статті 36 Конституції України).
Первинна організація профспілки - добровільне об’єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти (абзац третій частини першої статті 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).
Первинна профспілкова організація може бути створена в установі, організації, на підприємстві, в навчальному закладі за наявності не менше 3-х членів профспілки або 3-х працівників, які бажають утворити профспілкову організацію.
Процес створення профспілкової організації складається з певних кроків, які зазначаються в протоколі загальних зборів членів профспілки (засновників профорганізації).
Для створення профорганізації, її засновники повинні зібрати збори, на яких вирішити ряд питань порядку денного:
1. Про створення в установі чи підприємстві первинної профспілкової організації
2. Про обрання профспілкового комітету первинної профспілкової організації.
3. Про обрання голови профспілкового комітету первинної профспілкової організації.
4. Про обрання ревізійної комісії первинної профспілкової організації.
5. Про клопотання щодо входження до складу обласної організації профспілки працівників державних установ України.
Протокол складається в довільній формі та подається разом з клопотанням новообраного профкому для розгляду Президією обласної організації профспілки працівників державних установ України, яка в місячний термін приймає рішення про прийняття на облік створеної профспілкової організації.
Створення первинної профспілкової організації не потребує будь-яких дозволів з боку державних органів або адміністрації (керівництва) підприємства, установи, організації, а базується виключно на бажанні працівників конкретної установи чи підприємства.
Обраний зборами (конференцією) членів профспілки профспілковий комітет є колегіальним органом, який покликаний вести поточну роботу первинної профспілкової організації, організовувати виконання завдань профспілки, рішень зборів та вищих профспілкових органів, а також інших повноважень, передбачених законодавством держави та Статутом Профспілки.
Кількість членів профспілкового комітету визначається виходячи з дієвості профкому у прийнятті рішень (кворуму) та кількості членів профспілки, інтереси, яких представляє виборний орган.
Голова профкому організовує роботу профспілкового комітету, без довіреності представляє профспілкову організацію в адміністрації установи, в органах державної та місцевої влади, громадських об’єднаннях, в інших організаціях, у межах своїх повноважень може здійснювати дії в інтересах Профспілки, якщо ці дії не суперечать законодавству і Статуту, скликає засідання профкому, здійснює контроль за ефективністю використання коштів профорганізації, від імені профспілкової організації укладає договори та угоди, організовує контроль за їх виконанням, виконує інші функції для забезпечення діяльності профспілкової організації в межах Статуту.
Ревізійна комісія профспілкової організації здійснює контроль за статутною та фінансово-господарською діяльністю профкому та підзвітна загальним зборам членів профспілки (конференції). Ревізійна комісія виконує свої повноваження на основі законності, об’єктивності, колегіальності, гласності, дотримання принципів соціальної справедливості, захисту економічних та професійних інтересів членів профспілки. Ревізійна комісія обирається на загальних зборах з числа членів профспілки, які мають достатню професійну та практичну підготовку для проведення ревізій і перевірок фінансово-господарської діяльності, виконання бюджетів і кошторисів. Ревізійна комісія обирається на той же термін повноважень, що і профспілковий комітет. Повноваження членів ревізійної комісії визначаються Статутом Профспілки. Ревізійна комісія на своєму засіданні обирає голову комісії та його заступника відкритим голосуванням Питання про перевибори голови ревізійної комісії вирішується на засіданні комісії. Ревізійна комісія здійснює свою роботу на громадських засадах.
Для державної реєстрації первинної профспілкової організації до територіальних органів Міністерства юстиції України, що здійснюють державну реєстрацію громадських формувань подаються наступні документи:
– заява щодо державної реєстрації юридичної особи - громадського формування - форма 4, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 18 травня 2019 року № 3268/5 (із змінами);
– протокол установчого з’їзду (конференції, зборів);
– відомості про керівні органи (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку);
– відомості про особу (осіб), яка має право представляти профспілку для здійснення реєстраційних дій (ім’я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку);
– статут (положення), у разі створення профспілки на підставі власного установчого документа;
– документ, що підтверджує створення організації профспілки, відповідність статуту профспілки, на підставі якого діє організація профспілки, (у разі державної реєстрації організації профспілки, що є самостійним структурним підрозділом у складі профспілки);
– список учасників з’їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки.