Найбільш поширеними помилками при поданні нормативно-правових актів на державну реєстрацію є: недотримання вимог до форми та змісту акта, відсутність необхідних документів, недотримання порядку та строків подання. Також, часто допускають помилки у заповненні заяви, зокрема у наведенні інформації про зміни, які планується внести в документ.
Детальніше про типові помилки:
Недотримання вимог щодо оформлення нормативно-правових актів:
- Відсутність необхідних реквізитів (наприклад «Гриф затвердження», «Гриф погодження»);
- Застосування неправильних посилань на акти законодавства (посилання на зареєстрований нормативно-правовий акт має також містити реєстраційні дані з Державного реєстру НПА);
- Відсутність у тексті основного документа відмітки про наявність додатків, або неправильне оформлення додатків (не зазначено номер додатка, заголовок нормативно-правового акта чи посилання на відповідну структурну одиницю, відсутня відмітка “Продовження додатка”);
- Нормативно-правовий акт або додатки до нього не підписані (на додатку не проставлена риска, що свідчить про його закінчення, на нормативно-правовому акті, затвердженому розпорядчим документом, відсутній підпис керівника структурного підрозділу установи);
- Недотримання необхідного шрифту для друку текстів 12-14 друкарських пунктів, застосовується у визначених випадках напівжирного шрифту (для назви виду, заголовків та короткого змісту документа), міжрядкових інтервалів у тексті, максимальної довжина рядка багаторядкових реквізитів (73 міліметри).
Відсутність необхідних документів:
- Не подано стандартний перелік документів для державної реєстрації нпа (відсутня порівняльна таблиця у разі внесення змін до нпа, пояснювальна записка, висновок про проведення гендерно-правової експертизи);
- Не надано документи, що підтверджують позицію заінтересованих органів (відсутнє погодження уповноважених органів, якщо акт стосується соціально-трудової сфери чи прав осіб з інвалідністю, рішення ДРС про погодження проекту регуляторного акта).
Недотримання строків подання нпа на державну реєстрацію:
- акт подано на державну реєстрацію з порушенням строку, визначеного законодавством (протягом трьох робочих днів після його прийняття в одному примірнику).
Як уникнути помилок:
- 1. Під час розробки проектів нормативно-правових актів застосовуйте вимоги Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою КМУ від 17.01.2018 № 55.
- 2. Дотримуйтеся строків та порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію, визначених у Положенні про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженому постановою КМУ від 28.12.1992 № 731, та Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до органів юстиції та проведення їх державної реєстрації, затвердженому наказом Мін’юсту від 12.04.2005 № 34/5.