04-04-202213:00

Відповідаємо на найбільш поширені запитання громадян щодо напрямків роботи юстиції

У додатку Telegram продовжує роботу для Вас ефективні чат-помічники із основних напрямків роботи юстиції.
Тож залишаємось на зв’язку та відповідаємо на всі Ваші запитання.
-  у сфері роботи нотаріату:
@centralnotary_bot
-  у сфері примусового виконання рішень @centraljusticedvs_bot
-  у сфері отримання послуг з державної реєстрації актів цивільного стану @civilactsdepartment_bot
Разом до перемоги 
Ділимось найбільш поширеними питаннями від громадян, які будуть цікаві та корисні для кожного:
Як я можу проставити апостиль на документі ДРАЦС?
Нагадуємо, що проставлення апостиля Міністерством юстиції України здійснюється за заявою будь-якої особи, яка подає відповідний документ, шляхом її особистого звернення до територіальних органів Мін’юсту або нотаріусів.
Куди звернутись, щоб завезти спадкову справи, якщо місце відкритття спадщини - м. Ірпінь?
В умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.
Проте, зауважте, забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.
Чи можу зареєструвати народження дитини, якщо народила дитину у Києві, але наразі переїхали до Львова?
Ви можете звернутись до будь-якого відділу ДРАЦС країни.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника:
народження – незалежно від місця народження новонародженої дитини чи проживання її батьків.
Державна реєстрація народження можлива виключно при пред'явленні паперового Медичного свідоцтва про народження за формою №103/о.
Де я можу знайти перелік нотаріусів, які наразі працюють?
Для того щоб оперативно знайти нотаріуса, який працює в умовах воєнного стану, можна скористатись переліком від Нотаріальної палати України: https://npu.ua/news/notary/
Скільки коштує послуга з отримання повторних документів?
Державне мито за державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв'язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, не справляється.
Ми з нареченою подавали заяву на реєстрацію шлюбу на 2 квітня 2022 року, проте через безпекові ситуацію не змогли потрапити до ДРАЦСу. Як можна перенести дату і найближчим часом зареєструвати шлюб?
 Державна реєстрація шлюбу дозволяється у день подання відповідної заяви. Тож звертайтесь до будь-якого зручного для Вас ДРАЦСу та офіційно реєструйте стосунки.
У мене складна життєва ситуація, просте я не можу розпоряджатись коштами на рахунках, бо вони заблоковані через борг за порушення ПДР - близько 5 тисяч гривень. Чи можливо розблокувати рахунки?
Ваші рахунки будуть розблоковані.
 Міністерством юстиції України
скеровано до Пенсійного фонду України листа щодо припинення відрахувань із пенсій боржників за постановами державних та приватних виконавців. Таким чином, до закінчення воєнного стану в Україні, відрахування із пенсій боржників проводитися не повинні;
скеровано до Національного банку України листа щодо неврахування банками постанов державних та приватних виконавців про арешт коштів при відкритті боржниками нових рахунків. Отже, у разі відкриття рахунка клієнтом банку, на кошти якого в цьому банку накладено арешт, клієнти можуть відкривати такий рахунок та користуватися ним без урахування раніше накладеного арешту до закінчення воєнного стану в України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 02.03.2022 № 198-р «Про забезпечення здійснення розрахунків населення в умовах воєнного стану», згідно якої дозволено фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100 000 (сто тисяч) гривень.
Таким чином, у фізичних осіб наявна можливість користуватись коштами на рахунках, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої фізичної особи не перевищує 100 000 (сто тисяч) гривень.
Для того щоб користуватися коштами на рахунку, державному виконавцю не потрібно виносити жодних процесуальних документів.
У разі, якщо банківськими установами не забезпечено виконання вищевказаного листа та законодавчих актів, пропонуємо звертатись на «гарячу» лінію Національного банку України банку за телефоном: 080 050 52 40.
Чи скасовують на час війни виплати аліментів?
Батьки, які проживають окремо від своїх дітей, зобов'язані їх утримувати. І навіть війна – не привід забути про сплату аліментів☝
Втім,є певні особливості. Верховна Рада прийняла Закон, яким передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:
припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації);
визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії Російської Федерації, у період такої окупації.
Крім того, слід зазначити, що прийнятими вищевказаним Законом змінами не передбачено заборони нарахування та стягнення пені за прострочення сплати аліментів.
Статтею 196 Сімейного кодексу України передбачена відповідальність за прострочення сплати аліментів, зокрема у вигляді стягнення за рішенням суду неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Розмір неустойки може бути зменшений судом  з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
Таким чином, в рамках виконавчого провадження виконавці не здійснюють нарахування пені, натомість стягувач має право звернутися до суду із заявою про стягнення пені. У разі ухвалення судом рішення про стягнення пені та видачі судом виконавчого документа, виконавцем буде здійснено його виконання у встановленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.