12-01-202315:30

#знайсвоїправаКредити: військовослужбовцям-позичальникам

   Яким би чорним, темним та великим не було зло, на нього обов’язково знайдеться протидія. І такими Воїнами Світла та Добра стали наші ЗСУ.

   Проте їм теж потрібна підтримка! Що стосується споживання кредитних послуг військовослужбовцями, теж є карт-бланш.

   На період дії воєнного стану та упродовж трьох місяців після його припинення або скасування діють додаткові вимоги до банків та інших фінансових установ.

   Про що мова? Банки, небанківські фінансові установи та колекторські компанії під час врегулювання простроченої заборгованості зобов’язані дотримуватися додаткових вимог щодо етичної поведінки.

   Зокрема, не взаємодіяти за власною ініціативою зі споживачем, що належить до захищеної категорії, та з його близькими особами.

   

   До категорії захищених осіб віднесено:

- військовослужбовці Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України;

- військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після їхнього звільнення із військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби;

- члени сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;

- особи, які перебувають у полоні або з якими втрачено зв'язок, зниклих безвісти.

   

   Відмова від нагадування про необхідність сплати чергового платежу за кредитом

   Якщо такі особи не бажають під час дії воєнного стану та упродовж 90 днів із дня його припинення або скасування отримувати в будь-який спосіб нагадування про необхідність сплати чергового платежу за кредитом, їм (або їхнім близьким особам) варто:

• повідомити про це свого кредитодавця, нового кредитора, колекторську компанію;
• надати йому копії відповідних підтвердних документів про свою належність до захищеної категорії.

   Водночас споживач, який втратив належність до захищеної категорії, зобов’язаний повідомити про це кредитодавця, нового кредитора упродовж 30 календарних днів із дня втрати належності до цієї категорії.

   Щоб процес комунікацій був максимально зручним і простим для споживачів, кредитодавці зобов'язані розмістити на головній сторінці свого вебсайту адресу електронної пошти, місцеперебування та номер телефону (гарячої лінії, контакт-центру), за якими приймаються повідомлення від захищених категорій споживачів.

   У разі порушення фінансовою установою ваших прав, звертайтеся до Національного банку України.

   

   Підтвердними документами про належність до захищеної категорії є:

1. Для військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, – підписана командиром (начальником, керівником) або особою, яка його заміщує, відповідного структурного підрозділу, в якому проходить службу такий військовослужбовець, або керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який здійснив заходи щодо призову споживача на військову службу, скріплена гербовою печаткою довідка за формою, встановленою додатком № 2 до Закону України "Про споживче кредитування (https://drive.google.com/file/d/1v46PYCLw7duZrgkV7j1pZ6VGke-lZk8t/view)". Допускається складення довідки рукописним способом;

2. Для військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов’язаного з проходженням військової служби, – посвідчення інваліда війни;

3. Для членів сімей військовослужбовців, які загинули чи померли, – посвідчення члена сім’ї загиблого;

4. Для осіб, які перебувають у полоні, осіб, з якими втрачено зв’язок, осіб, зниклих безвісти, для членів сімей військовослужбовців, які зникли безвісти, – інформація, надана державним підприємством, яке виконує функції Національного інформаційного бюро, про те, що особа утримується в полоні або перебуває у заручниках держави-агресора, або включена до реєстру як така, з якою втрачено зв’язок, або зникла безвісти.